O lawetach

Czym jest laweta?

laweta SzczecinLaweta ma wiele znaczeń. Z uwagi na tematykę serwisu skupimy się na wyjaśnieniu pojęcia w ujęciu motoryzacyjnym. Laweta to samochód albo platforma załadunkowa / przyczepa, która ma za zadanie przewożenie niesprawnych pojazdów. Dodatkowo laweta może być wyposażona w wyciągarkę / wysięgnik, za pomocą którego łatwiej ustawiać uszkodzone auta na lawecie. Lawety mogą być pojedyncze lub piętrowe. |jr70789| Lawety bardzo często wykorzystuje do holowania pomoc drogowa.

Do czego służy laweta?

Przede wszystkim do holowania. Laweta w dziedzinie autoholowania ma naprawdę ogromne możliwości wykorzystania. Oprócz holowania powypadkowych, uszkodzonych, albo też niesprawnych samochodów osobowych, TIRów, czy aut ciężarowych, lawety wykorzystuje się także do holowania specjalistycznego. Na lawecie przewozić można również sprzęt budowlany, ciężkie materiały budowlane, sztaplarki, wózki widłowe, przyczepy campingowe, łódki, a nawet maszyny rolnicze czy gabarytowe meble i urządzenia. |jr70789| Poza tym na lawecie przewozi się nowe samochody do dealerów samochodowych.

Laweta z wyciągarką służy także do pracy w trudnych warunkach, takich jak wydobywanie pojazdów z rowów, stawianie na koła przewróconych aut osobowych, ciężarowych, TIR i pozostałych pojazdów.