Laweta czy autoholowanie? Co wybrać?

laweta czy autoholowanieWypadek, awaria samochodu bądź inne zdarzenie na drodze rodzi w śród wielu kierowców pytanie: jak przetransportować uszkodzony czy niesprawny pojazd do warsztatu samochodowego? Czy potrzebna jest laweta, czy wystarczy zwykłe holowanie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od od stanu technicznego pojazdu, miejsca i okoliczności, w których wymagane jest holowanie. Jeżeli samochód uległ awarii, bądź wypadkowi i jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze wówczas nie jest konieczna laweta - auto może być holowane przez inny pojazd przy użyciu linki holowniczej, bądź na sztywnym holu, albo w jeszcze inny sposób.
Samochody, które nie są w stanie poruszać się po drodze (z uwagi na poważniejsze uszkodzenia) należy przetransportować na lawecie. Laweta jest niezbędna również w przypadku, gdy pojazd nie ma aktualnego przeglądu.

laweta SzczecinPytanie o wybór pojazdu do holowania w dzisiejszej rzeczywistości raczej nie powinno kierowcom spędzać snu z powiek. Dobra pomoc drogowa np. w dużych miastach takich jak Szczecin, posiada różnorodny sprzęt do holowania. Wystarczy przeprowadzenie krótkiego wywiadu telefonicznego w kierowcą na temat stanu pojazdu i miejsca zdarzenia, a specjaliści z pomocy drogowej sami zadecydują jaką jednostkę pomocową mają wysłać: lawetę, holownik, a może jeszcze inny sprzęt pomocy drogowej.