Artykuły

Laweta do holowania i transportu

laweta do holowania i transportuLaweta to pojazd o uniwersalnym zastosowaniu. Może służyć zarówno do holowania pojazdów uszkodzonych, powypadkowych, jak i transportu ładunków, maszyn czy sprzętu. Wszystko zależy od wyposażenia. W zależności od rodzaju, laweta może funkcjonować jako samochód lub też być wyposażeniem doczepianym np. do ciągnika siodłowego (laweta niskopodłogowa). Przy transporcie ładunków oczywiście warto także doposażyć się w sprzęt pomocniczy (np. dźwig HDS).

laweta niskopodłogowaNa dobrze dobranej i odpowiednio wyposażonej lawecie można przewozić praktycznie każdy samochód: bez znaczenia czy jest to auto osobowe rodzinne, dostawcze czy wóz sportowy (niskopodwoziowy) lub motocykl, a do ciężarówek bądź TIR przyda się dobry holownik.

Autor: Dobra-Laweta Szczecin, dn. Thu, 22 Jul 2010
tags: laweta, laweta niskopodłogowa

Laweta czy autoholowanie? Co wybrać?

laweta czy autoholowanieWypadek, awaria samochodu bądź inne zdarzenie na drodze rodzi w śród wielu kierowców pytanie: jak przetransportować uszkodzony czy niesprawny pojazd do warsztatu samochodowego? Czy potrzebna jest laweta, czy wystarczy zwykłe holowanie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od od stanu technicznego pojazdu, miejsca i okoliczności, w których wymagane jest holowanie. Jeżeli samochód uległ awarii, bądź wypadkowi i jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze wówczas nie jest konieczna laweta - auto może być holowane przez inny pojazd przy użyciu linki holowniczej, bądź na sztywnym holu, albo w jeszcze inny sposób.
Samochody, które nie są w stanie poruszać się po drodze (z uwagi na poważniejsze uszkodzenia) należy przetransportować na lawecie. Laweta jest niezbędna również w przypadku, gdy pojazd nie ma aktualnego przeglądu.

laweta SzczecinPytanie o wybór pojazdu do holowania w dzisiejszej rzeczywistości raczej nie powinno kierowcom spędzać snu z powiek. Dobra pomoc drogowa np. w dużych miastach takich jak Szczecin, posiada różnorodny sprzęt do holowania. Wystarczy przeprowadzenie krótkiego wywiadu telefonicznego w kierowcą na temat stanu pojazdu i miejsca zdarzenia, a specjaliści z pomocy drogowej sami zadecydują jaką jednostkę pomocową mają wysłać: lawetę, holownik, a może jeszcze inny sprzęt pomocy drogowej.

Autor: Dobra-Laweta Szczecin, dn. Mon, 24 May 2010
tags: laweta Szczecin, laweta, autoholowanie, holowanie

Jaki samochód może służyć jako laweta?

laweta w Szczecinie przewozi rozbity samochód osobowyJako laweta może służyć samochód pomocy drogowej o dowolnym podwoziu, pod warunkiem, że został odpowiednio przystosowany (są firmy, które potrafią fachowo przerabiać pojazdy na lawety, wystarczy dobrze poszukać np. w internecie). Do samochodów pomocy drogowej można również dobudować przyczepę / lawetę, która będzie służyła do przewozu uszkodzonych, niesprawnych pojazdów.


Czego można oczekiwać przerabiając samochód na profesjonalną lawetę
laweta w Szczecinie przewozi rozbity samochód osobowyPrzede wszystkim, że nasza laweta będzie mogła mieć załadowany każdy pojazd, bez względu na to czy jest sprawny czy rozbity (w zależności od typu podwozia powinien zostać odpowiednio dobrany kąt pochylenia platformy oraz długość najazdów tak, aby skrócić czas załadunku samochodu na lawetę). Dodatkowo na lawecie można zamontować wyciągarkę, hak holowniczy do przyczepy, dodatkowe haki do zamocowania samochodów i innego sprzętu, czy urządzeń, oświetlenie pomocnicze i ostrzegawcze, burty (z możliwością demontażu) itp.

Autor: Dobra-Laweta Szczecin, dn. Sat, 10 Oct 2009
tags: laweta, pomoc drogowa, samochód jako laweta

Na dobrej lawecie można holować prawie wszystko

laweta SzczecinLaweta to pojazd specjalnego zastosowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że laweta to nie tylko pojazd używany przez pomoc drogową do transportowania auta po wypadku lub awarii. Pomoc drogowa holuje, wyciąga z rowów, stoków, zboczy, jezior nie tylko małe - jak samochody osobowe, ale również te większe - jak auta dostawcze, ciężarówki oraz te całkiem wielkie - jak TIR, autobus, autokar itp.. Nie należy zapominać, że na piętrowej lawecie wozi się również nowe samochody, które z produkcji jadą do salonów samochodowych.

autoholowanie Szczecin, przewóz motorówkiCzasami jednak zdarzają się sytuacje, że mamy do przewiezienia "coś" zupełnie innego niż samochód i nie wiemy po kogo zadzwonić, aby nam to przewiózł. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, kto nam to przewiezie. Może nasz sąsiad nam pomoże - on ma takie duże auto? Nie? No to może zadzwonić po bagażówkę? Albo może wezwać specjalistyczny pojazd transportowy? Tylko jaki... a z resztą, po co - to zaledwie "parę metrów" i droga osiedlowa, więc mogą nie dać rady, bo to zazwyczaj duże i ciężkie maszyny... |jr70789| Więc do kogo dzwonić w sytuacjach, gdy chcemy przewieźć np. łódź z hangaru na brzeg, albo wózek widłowy z hali na halę, czy przyczepę kempingową, ciągnik, albo kosiarkę traktorek?

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wezwanie pomocy drogowej! Pomoc drogowa dysponuje różnego rodzaju sprzętem, lawetami, dzięki którym zaholowanie tego "czegoś" nie będzie stanowiło problemu. Poza tym pojazdy pomocy drogowej są przystosowane do jazdy po różnych nawierzchniach, w różnych warunkach i nie ma znaczenia, czy to będzie wąska droga na osiedlu w Szczecinie, czy dojazd na pole, wzgórze lub dolina - pomoc drogowa da radę.

Wszystko to, czego nie da się łatwo samodzielnie przewieźć z miejsca na miejsce da się przewieźć na lawecie!

Autor: Dobra-Laweta Szczecin, dn. Wed, 12 Aug 2009
tags: laweta Szczecin, holowanie na lawecie

Lawetę nie sposób nie zauważyć

autoholowanie Szczecin na lawecieJak to się dzieje, że lawetę poruszającą się po drogach wprost nie sposób nie zauważyć? Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że pomoc drogowa maluje swoje lawety na kontrastowe, żywe kolory - na czerwono, żółto, czy pomarańczowo a także w ciekawy sposób oklejane reklamami firmy. Firmy oferujące pomoc na drodze chcą być zauważane i rozpoznawane (z resztą nie ma w tym nic dziwnego...). Poza tym, patrząc od technicznej strony, nie da się ukryć, że laweta ma bardzo charakterystyczny kształt, ciekawą konstrukcję i jak powiedziałoby dziecko jest taaaka długa. Lawety są szczególnie widoczna podczas jazdy po mieście i na trasach przelotowych. Kierowcy przejeżdżając przez Szczecin lub inne miasto często mogą spotkać na drodze pojazdy związane z pomocą i holowaniem, takie właśnie jak laweta.

Autor: Dobra-Laweta Szczecin, dn. Wed, 12 Aug 2009
tags: laweta Szczecin, pomoc drogowa